21.Peron Uluslararası Resim & Kintsugi Doğal Boyama-Baskı Sergisi

Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneği(AND) olarak 5-13 Nisan tarihleri arasında İzmit Tarihi Tren Garı Sanat Galerisi’nde sergilenecek 2 serginin açılışını gerçekleştirdik.

Kocaeli Valiliği’nin destekleri, derneğimiz evsahipliği ve ressam Feryal Taneri ve ressam Özlem Kalkan Erenus’un danışmanlığında açılan 21. Peron isimli resim sergisindede 20 ülkeden 23 sanatçının resimleri, 18 değerli Türk ressamın yapıtlarıyla birlikte sergilendi. 

Serginin diğer kısmındaysa Kocaeli Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan’ın kızı Duygu İrem Can’ın doğal boyama ve baskı tekniklerini kullandığı, geri dönüştürülmüş 14 parçalık tasarım ürünleri yer aldı.

Serginin açılışına Kocaeli Vali Yardımcıları Ekrem Erdoğan, Suat Yıldız ve Beyazıt Tanç, Kocaeli Valiliği Kültür Sanat Koordinatörü Adnan Zanburkan, İl Kültür Turizm Müdürü Ercan Yamen, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreti Gültekin Görüm, AND Başkanı Akın Ülkü Sevinç, sanatçılar ve İzmitli sanatseverler katıldı.

Birçok ülkeden sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan 21. Peron Resim Sergisi, Erenus ve Taneri’nin 2003-2005 yılları arasında Antalya - Kemer, Kapadokya - Uçhisar ve Urla - Karantina Adası’nda düzenledikleri uluslararası sanat sempozyumlarında oluşturdukları seçkiyi sanatseverlerle buluşturdu. Yurdun doğal ve kültürel zenginliklerini tanıtırken, farklı kültürlerde yetişmiş sanatçılar arasında bilgi, deneyim ve fikir alışverişini teşvik etmeyi amaçlayarak yola çıkan Erenus ve Taneri, bu organizasyonla birlikte katılımcı ülkelerin sanatçıları arasında kurulan dostluk bağlarıyla, kültür ve sanatın toplumları birleştiren etkisine dikkat çekti.

Eşzamanlı olarak açılışı gerçekleştirilen serginin ikinci bölümündeyse doğa dostu moda tasarım eserleri yer aldı. Eskişehir Teknik Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan’ın kızı olan Duygu İrem Can'ın giyilebilir sanatta kullanılan doğal materyaller ile birlikte doğal boyama yöntemlerini de kullandığı Kintsugi - Doğal Boyama-Baskı Sergisi de 13 Nisan’a kadar kapıları ziyaretçilerine açık kalacak. 

Sergi açılışının ardının AND Başkanı Akın Ülkü Sevinç sanatçılarla birlikte Kocaeli Arkeoloji Müzesi, Kasr-I Hümayun, Saat Kulesi, Sırrı Paşa Konağı, Kapanca Sokak ve tarih koridorunu ziyaret edip İzmit tarihi hakkında bilgi aldılar.

21.Peron Uluslararası Resim Sergisinde Yer Alan Sanatçılar:
Thuraya Al-Baqsami (Kuveyt)
Sırma Akkün (Türkiye)
Duygu Aksoy (Türkiye)
Artan Balaj (Kosova)
Istvan Balog (Romanya)
Tommy Barr (Kuzey İrlanda)
Ayşegül Bayraktar (Türkiye)
Ralph Brancaccio (Fransa)
Linda Buller (Avustralya)
Safa Büte (Türkiye)
Mountassir Chemao (Fas)
Igor Cvacho (Slovakya)
Tülay Mamur Çelik (Türkiye)
Zerrin Çiğdemli Aner (Türkiye)
Uğur Demirbaş (Türkiye)
Lona Dioszegi (Macaristan)
Fatma Meriç Erçetin (Türkiye)
Özlem Kalkan Erenus (Türkiye)
Dorothea Fleiss (Almanya)
Maria Fulöp (Romanya)
Elena Garstea (Moldova)
Aynur Güner Görmüş (Türkiye)
Pirjo Heino (Finlandiya)
Hilda Hiary (Ürdün)
Türksal İnce (KKTC)
Lojze Kalinsek (Slovenya)
Gyöngyver Kleh (Romanya)
Nilhan Madenci Koçer (Türkiye)
Vijay Kumar (Hindistan)
Hayriye Kuran (Türkiye)
Milagros Melendez (ABD)
Oleh Nedoshytko (Ukrayna)
Elmaz Osmanova-Dönmezer (Ukrayna)
Burçak Özberk (Türkiye)
Feryal Taneri (Türkiye)
Cahide Topaloğlu (Türkiye)
Dimitar Velichkov (Bulgaristan)
Hülya Yalçın (Türkiye)
Reha Yalnızcık (Türkiye)
Franck Yannick (Belçika)
Efser Yıldız (Türkiye)

 

Facebook etkinlik albümünü görmek için aşağıdaki resme tıklayın !

 

 

 

 


 

Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Devam Et / Tamamını Görmek için SHIFT + Tıklayınız Hepsini Yükle
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6