Art Carnuntum Projesi Intercity Etkinlikleri – Carnuntum Day 2018

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği(AND) olarak Avusturya’da her yıl Kasım ayında gerçekleştirilen “10. Uluslararası Art Carnuntum Sempozyumu” etkinliğine katıldık.

Nicomedia’nın Roma İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı dönemde Nicomedia'dan yayınlanan dünyanın ilk hoşgörü fermanının 1.710uncu yıldönümü ve Art Carnuntum projesinin 10uncu yılı anısına düzenlenen sempozyuma, Avusturya Dışışleri Bakanı Karin Kneissl, Vatikan temsilcisi Dr. Peter Stephan Zurbriggen, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği(AND) Başkanı Akın Ülkü Sevinç, İzmit Belediyesi’nden Nihat Kaymak ve Ali Sami Kamış, Petronell(Carnuntum) Belediye Başkanı Martin Almstädter, Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, Harvard Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Ioli Kalavrezou ve 9 kişilik İzmit temsil heyeti katıldı.

Avusturya programının ilk gününde, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal edişinin 80. yıldönümünü münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Bratislava Büyükelçiliğinde düzenlenen anma programına katılan İzmit temsil heyeti Büyükelçi Hatice Aslıgül Üğdül ile biraraya geldi.

Art Carnuntum Vakfı Başkanı Cav. Prof. Dr. Piero Bordin’in ev sahipliğinde Avusturya’nın Petronell kasabasında bulunan ve 2014 yılında Unesco tarafından dünya kültür mirası kapsamına alınan “Carnuntum Archäologischer Park”ta gerçekleşen sempozyum öncesinde arkeoloji parkı içerisinde bulunan İzmit-Nicomedia 311 yazısının bulunduğu duvar ve Carnuntum hoşgörü anıtı önünde tören düzenlendi. Roma döneminden kalan ve restore edilen Villa Urbana’da düzenlenen etkinlikte, 2008 yılından bugüne “The Emperors of Carnuntum Changed The World” ve "Great Places World History" temalarında gerçekleştirilen projelerin içeriği ve bu projelerin partner kentlere kattığı değer ve kazanımlar hakkında, bunların devamında önümüzdeki dönemde yapılması düşünülen sanat, tarih ve turizm projeleri hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Sempozyumun ardından İzmit’ten gelen ve 3 müzisyenden oluşan Türk Folk Müziği triosunun verdiği dinleti katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Moderatörlüğünü Art Carnuntum Vakfı Başkanı Cav. Prof. Dr. Piero Bordin’in yaptığı etkinlikte konuşma yapan AND Başkanı Akın Ülkü Sevinç, “M.S. 308 yılında Carnuntum’da kararı verilen ve M.S 311 yılında yaşadığımız kent olan İzmit(Nicomedia)’ten yayınlanan, dünya tarihi için önemli dönüm noktalarından biri olan hoşgörü fermanının 1.710uncu yıldönümü için burada bulunmaktayız. Avrupadan 12 kentin proje partneri olduğu, 10 yıl önce Art Carnuntum Vakfı Başkanı Mr. Bordin tarafından başlatılan ve 2009 yılında dahil olduğumuz “Art Carnuntum Projesi” kapsamında proje ortaklarımızla birlikte İzmit’te ve avrupanın birçok kentinde uluslararası etkinlik ve projeler gerçekleştirdik. 2011 yılı Temmuz ayında İzmit Belediyesi’nin katkılarıyla Cumhuriyet Parkı içerisinde İzmit hoşgörü anıtının açılışını yaparak kentimize tarihi ve turistik açıdan da önemli bir değer kazandırdık. Geçen 9 yılda, bu projenin merkezinde yer alan kentimizde her yıl “Hoşgörü Kenti İzmit Etkinlikleri” ve “Kent Tarihi Panelleri” organize ettik. Bunun yanında, İstanbul, Viyana, Roma, Budapeşte, Niş ve Zajecar kentlerinde düzenlenen uluslararası etkinliklerde yeraldık. Projeye dahil olan kentlerle karşılıklı kültür, sanat ve turizm etkinlikleri yapmaya devam ediyoruz. İzmit Dünya Tarihi İçin Önemli Bir Yerdir!” şeklinde konuştu.

 

Facebook etkinlik albümünü görmek için aşağıdaki resme tıklayın !

 

 

 


Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Devam Et / Tamamını Görmek için SHIFT + Tıklayınız Hepsini Yükle
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6