İzmit Tarihinde İz Bırakanlar Yağlı Boya Resim Sergisi - Vol.1

"İzmit Tarihinde İz Bırakanlar" isimli yağlı boya resim sergimizin galasını 41 Burda AVM’de düzenlediğimiz kokteylle gerçekleştirdik. Etkinliğe, Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zanburkan, Kent Dökümantasyon Merkezi Başkanı Müzeyyen Ünal, 41 Burda Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Bülent Arı, tarihçi yazar Volkan Şenel, KOSEV Başkanı Ayşe İlter, İzmitli sanatçılar katıldı.

Dernek üyemiz olan ressamlar Vehbiye Başkan ve Ecaterina Nicolau'nun tarafından gerçekleştirilen yağlı boya portre resim çalışmaları 24 eserden oluşuyor. Danışmanlıklarını tarihçi yazar Volkan Şenel, Kocaeli Müze Müdürü ve aynı zamanda dernek üyemiz olan arkeolog Rıdvan Gölcük'ün ve tarihçi Yavuz Ulugün’ün yaptığı "İzmit Tarihinde İz Bırakanlar" isimli yağlı boya resim sergisi sanatserverleri tarih kokan bir yolculuğa çıkarıyor.

41 Burda AVM’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen açılış öncesinde proje hakkında bilgi veren ressamlar Vehbiye Başkan ve Ecaterina Nicolau “Çalışmalarımıza başlarken kentimizin tarihi ve arkeolojik geçmişinin geniş bir yelpazeye sahip olduğunu gördük. Yaşadığımız kentin bu zengin tarihi karşısında duygularımızı bilgi birikimiyle yoğunlaştırarak tarihi doku ile bütünleştirdik. İçinde bulunduğumuz bölgenin bu zenginliğini sanatla birleştirip belgelenmesi için projeye destek vermek istedik. Bu heyecanla çalışmalarımızı; tarih-arkeoloji verilerden faydalanarak gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

Sergi açılışı öncesinde projeyle ilgili açıklama yapan Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç “Dernek olarak 12nci sergimizde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Bir kent olarak 2.300 yıllık aralıksız bir geçmişe sahip olan İzmit’in tarihine yön veren, kararlarıyla, hizmetleriyle, kahramanlıklarıyla kent tarihine damga vuran isimleri İzmitlilerle buluşturuyoruz. Onların birçoğunu tanımıyor, adlarını, ünvanlarını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Kimi bu kentte ilk yerleşimi kuran, kimi namı avrupaya yayılmış İzmitli bir hekim, kimi de kentin düşman işgalinden kurtuluşunda destan yazmış isimler. Nikomedes'le, Feyzullah İzmidi'yle, Pilinius'la, Akça Koca Bey'le ve diğer birçok isimle belki de ilk kez tanışıcaksınız. "İzmit Tarihinde İz Bırakanlar" sergisi önümüzdeki dönemlerde hem kent içinde hem de yurtdışında gerçekleştireceğimiz çeşitli etkinliklerde sanatseverlerle buluşacak. 6-27 Ocak 2017 tarihlerinde hergün 10:00-22:00 saatleri arasında 41 Burda AVM’de açık kalacak sergimize tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Facebook etkinlik albümlerini görmek için aşağıdaki resmi tıklayın !

 


Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Devam Et / Tamamını Görmek için SHIFT + Tıklayınız Hepsini Yükle
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6