Hoşgörü Kenti İzmit Etkinlikleri 2016

Dünya tarihi için önemli dönüm noktalarından biri olan, 30 Nisan 311(M.S) tarihinde, Nicomedia’nın Roma İmparatorluğu'na başkentlik yaptığı dönemde, dünyada bilinen ilk hoşgörü deklerasyonunun yayınlanışının 1.705inci yıldönümü nedeniyle düzenlediğimiz "Hoşgörü Kenti İzmit Etkinlikleri 2016”yı Kocaeli Müze Müdürü ve dernek tarih danışmanımız arkeolog Rıdvan Gölcük tarafından hazırlanan "Bir Başkent Rüyası : Nicomedia" temalı sunumla gerçekleştirdik.

İzmit Belediyesi Sanat Galerisi konferans salonunda gerçekleştirdiğimiz etkinliğe, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç, Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, İzmit Belediyesi Turizm Danışmanı Bekir Serin, Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı Meral Uçarı, dernek üyeleri ve davetli izleyiciler katıldı.

Panelde konuşmacı olarak yeralan Kocaeli Müze Müdürü ve dernek tarih danışmanımız arkeolog Rıdvan Gölcük, Nicomedia tarihindeki önemli dönüm noktaları, Roma İmparatorluğu’nun başkenti oluşu, Nicomedia’da yayınlanan Nicomedia ve Milano hoşgörü fermanları ve İstanbul’un başkent oluşuna kadar uzanan süreçteki önemli dönüm noktaları hakkında belgeler ve görseller eşliğinde sunum gerçekleştirdi.

Panelin ardından, Avusturya’daki proje ortağımız Art Carnuntum projesi genel koordinatörü Art Carnuntum Vakfı Başkanı Piero Bordin ve ekibi ile TV konferans gerçekleştirdik. Canlı bağlantıda konuşan Piero Bordin "Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği ile birlikte 6 yıldır sürdürdüğümüz uluslararası proje kapsamında, projeye dahil kentler arasında birçok kültür, sanat ve tarih etkinlikleri gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde de önemli uluslararası etkinliklere imza atacağız. Nicomedia dünya tarihi için önemli bir yerdir" şeklinde konuştu.

 

Facebook etkinlik albümünü görmek için aşağıdaki resme tıklayın !

 

 

 

 

Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Devam Et / Tamamını Görmek için SHIFT + Tıklayınız Hepsini Yükle
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7