Hoşgörü Kenti İzmit Etkinlikleri 2011

İnsanlık tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan, ana temasını ve DNA’ larını “HOŞGÖRÜ” olgusunun oluşturduğu “Hoşgörü Kenti İzmit” etkinliklerinin ilki 22-24 Temmuz 2011 tarihleri arasında İzmit’te gerçekleştirildi.

Günümüzden 1.700 yıl önce,  İzmit kentinin eski adı olan Nicomedia, Roma İmparatorluğu’nun başkentiyken, dönemin imparatoru Galerius Nicomedia’ dan bir “HOŞGÖRÜ FERMANI” yayınlamıştır. Bu ferman gereği; hak dinlere mensup insanların inançları yüzünden katledilip öldürülmesi yasaklanmış, herkesin kendi dinini hoşgörü çatısı altında özgürce yaşayabileceği emredilmiştir. Tıpkı dünyaya hükmetmiş Osmanlı İmparatorluğu zamanında, imparatorluk sınırları içerisinde yaşayan herkese verilen kendi dinini özgürce yaşama hoşgörüsü ve şu anda yaşamakta olduğumuz Cumhuriyet döneminde olduğu gibi. Nicomedia buyruğundan 2 yıl sonra da 313 yılında Milano fermanı adıyla genişletilerek ikinci hoşgörü buyruğu yayınlanmış ve dünyada hoşgörünün temelleri atılmıştır.

Projenin çıkış noktası, günümüzden 1.700 yıl önce İzmit’ ten dünyaya yayılan “HOŞGÖRÜ” kararını anmak, aradan geçen 17 yüzyıla rağmen kararın değerini çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek insanlara anlatmaktır.

22-24 Temmuz 2011 tarihleri arasında, İzmit Belediyesi’nin düzenlediği “Pişmaniye ve Hoşgörü Festivali” kapsamında, Art Nicomedia Derneği olarak açtığımız “Geçmişten Günümüze İzmit Fotoğraf Sergisi” İzmit Sanat Galerisi’nde İzmitli sanatseverlerle buluştu. Ayrıca Cumhuriyet Parkı içerisinde düzenlenen törenle açılan “İzmit Hoşgörü Anıtı”nın tasarımı ve etkinliklere davet edilen VIP konukların koordinasyonu Art Nicomedia Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç tarafından sağlandı.

Önümüzdeki dönemde yapılacak etkinlikler için, Art Nicomedia Derneği proje & çalışma grupları tarafından kent tanıtımı için çeşitli projeler yürütülmektedir. Yürütülen projelerin amacı; İzmit' in sahip olduğu kültürel , tarihsel ve doğal değerleri; tanıtım, turizm, araştırma, kültür ve sanat organizasyonları düzenleyerek kentin bilinirliğini arttırmak, ulusal ve uluslararası platformlarda kent tanıtımına pozitif katkıda bulunmaktır.

Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Devam Et / Tamamını Görmek için SHIFT + Tıklayınız Hepsini Yükle
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5