Hoşgörü Kenti İzmit Etkinlikleri 2011

Günümüzden 1.700 yıl önce,  İzmit kentinin eski adı olan Nicomedia, Roma İmparatorluğu’nun başkentiyken, dönemin imparatoru Galerius Nicomedia’ dan bir “HOŞGÖRÜ FERMANI” yayınlamıştır. Bu ferman gereği; hak dinlere mensup insanların inançları yüzünden katledilip öldürülmesi yasaklanmış, herkesin kendi dinini hoşgörü çatısı altında özgürce yaşayabileceği emredilmiştir. Nicomedia buyruğundan 2 yıl sonra da 313 yılında Milano fermanı adıyla genişletilerek ikinci hoşgörü buyruğu yayınlanmış ve dünyada hoşgörünün temelleri atılmıştır. Projenin çıkış noktası, günümüzden 1.700 yıl önce İzmit’ ten dünyaya yayılan “HOŞGÖRÜ” kararını anmak, aradan geçen 17 yüzyıla rağmen kararın değerini çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek insanlara anlatmaktır.

Art Nicomedia Derneği olarak proje koordinatörlüğünü yaptığımız “Uluslararası Art Carnuntum Projesi” kapsamında İzmit Belediyesi işbirliği ile organize ettiğimiz “Pişmaniye ve Hoşgörü Festivali” 22-24 Temmuz 2011 tarihleri arasında İzmit’te gerçekleştirildi. Cumhuriyet Parkı içerisinde düzenlenen etkinliğe Avusturya Büyükelçisi  Paul Jenewein, Macaristan Büyükelçisi Monika Horvarth, Polonya Büyükelçisi Krzysztof Lewandowski, A.B.D. Başkolosoluğu Kültür Ateşesi Hannah Draper, Rusya Büyükelçilik Müsteşarı Andrey Buravov, İtalya Kültür Enstitüsü Genel Müdürü Gabriela Fortunato, Malta Fahri Konsolosu Oğuz Teoman, Sırbistan Fahri Konsolosu Stela Jovanovic, Estergon Belediye Başkanı Eva Tetenyi, Zajecar Belediye Başkanı Bosko Nicic, Çadır Lunga Belediye Başkanı Ivan Kurdov, Art Carnuntum Vakfı Başkanı Piero Bordin ve İzmit kent protokolü katıldı. Tasarımı derneğimiz tarafından yapılan “İzmit Hoşgörü Anıtı” etkinlik protokolü tarafından törenle açıldı. Etkinlik kapsamında ayrıca dernek projemiz “Geçmişten Günümüze İzmit Fotoğraf Sergisi” İzmit Sanat Galerisi’nde katılımcıların beğenisine sunuldu.

Önümüzdeki dönemde yapılacak etkinlikler için, Art Nicomedia Derneği proje ve çalışma grupları tarafından kent tanıtımı için çeşitli projeler yürütülmektedir. Yürütülen projelerin amacı; İzmit' in sahip olduğu kültürel , tarihsel ve doğal değerleri; tanıtım, turizm, kültür-sanat ve tarih organizasyonları düzenleyerek kentin bilinirliğini arttırmak, ulusal ve uluslararası platformlarda kent tanıtımına pozitif katkıda bulunmaktır.

 

 Gerçekleştirdiğimiz Projeler

Devam Et / Tamamını Görmek için SHIFT + Tıklayınız Hepsini Yükle
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6