Hayat Devam Ediyor İzmit Kolaj Fotoğraf Sergisi

Dernek üyemiz Ali Cihan Akyüz'ün "Art Nicomedia Derneği Amatör Sanatçılar Kulübü" kapsamında hazırladığı, İzmit'teki değişik tarihi yer ve mekanların eski ve günümüzdeki görünümlerinden oluşan 25 kolaj fotoğraf çalışmasının yeraldığı "Hayat Devam Ediyor İzmit Kolaj Sergisi"ni İzmitli sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyoruz.

"Binlerce yıldır yaşayan bu şehrin pek çok yerinde tarih yatmaktadır. Arkeoloji müzemizdeki eserler bunun en iyi kanıtıdır. Tarihi önemi olan pek çok yapı zaman içerisinde onarılmış ve günümüze ulaştırılmıştır. Cumhuriyet kurulmadan önce İzmit’in son mutasarrıfı olan Sırrı Paşa’nın konağı, dönem dönem Atatürk’ün uğradığı Av Köşkü, Mimar Sinan tarafından yapılan Yeni Cuma Camii ve daha pek çoğu bunun en güzel örnekleridir.

Tarihteki ilk hoşgörü bildirgeleri bu şehirden deklare edilmiş ve böylece tüm dinlerin hoşgörü çatısı altında birlikte yaşama imkanı sağlanmıştır. Bu şehir bir dönem Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, tarih boyunca pek çok topluluğa Avrupa’dan Asya’ya, Asya’dan Avrupa’ya geçişte köprü görevi üstlenmiştir.

Ulu önder Atatürk 48 defa İzmit’ten geçmiş, naaşı da dahil olmak üzere bu şehirde 7 kez kendisi için karşılama merasimi hazırlanmıştır. Naaşı İstanbul’dan deniz yoluyla İzmit İskelesine getirilmiş, tren istasyonundan vagona konulup Ankara’ya götürülmüştür.

Zaman …
Geçmişin geride bırakıldığı, geleceğin umut edildiği ve bugünün yaşandığı zaman. Ailemizin, arkadaşlarımızın, yaşadığımız evin, gittiğimiz okulların, gezdiğimiz şehirlerin ve mekanların bir geçmişi vardır. Tıpkı tarihi yapılar gibi. Onlar da geçmişiyle önemlidir. Belki sadece bizim için değil yaşadığımız şehir, ülke ve dünya için önemli olaylara ev sahipliği yapmıştır. Önemli anlaşmalar imzalanmıştır o binalarda.
İnsanlar, toplumların teknolojiyle geliştiğini düşünse de önceleri nasıl bir hayatı olduğunu unutmamalı ve onu yaşatmalıdır. Bu düşünceden hareketle geçmişle günümüzü kolaj çalışmasıyla bir araya getirmeye çalıştık. Ayak bastığımız her yerin, konuştuğumuz her insanın ve gördüğümüz her şeyin geçmişinin olduğunu bilerek yaşamak dileğiyle"

 

" Hayat Devam Ediyor İzmit Kolaj Sergi"miz daha önce, 

• 21-30 Haziran 2014 | Gala | İzmit Sanat Galerisi

• 15 Mayıs 2016 | Vol.2 | İzmitliler Günü | İzmit Kertil Tekke Meydanı

etkinliklerinde sergilenmişti.