Astakoz’dan İzmit’e Kent Tarihi Sunumları

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği "Kent Tarihi" proje grubumuz tarafından, genç kentdaşlarımızın yaşadıkları kentin tarihi geçmişini erken yaşta öğrenip ileriki yıllarda bu değerlere sahip çıkmalarını sağlamak üzere hazırladığımız "Liselerde Astakoz'dan İzmit'e Kent Tarihi Sunumları" projemize çeşitli okullarda gerçekleştirdiğimiz sunumlara devam ediyoruz.

İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmit Kaymakamlığı'ndan aldığımız onay doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında, resmi ve özel orta öğretim kurumlarının 10. ve 11. sınıflarında öğrenim gören genç arkadaşlarımızı kent tarihiyle buluşturuyoruz.

"Astakoz'dan İzmit'e" adını verdiğimiz yeni sunum konseptimizde, 2.300 yıllık aralıksız bir geçmişe sahip olan kentimizin kuruluş öyküsü, Roma İmparatorluğu'na yıllarca başkentlik yapmış, dünyadaki ilk hoşgörü fermanlarının deklare edildiği, donanması, tiyatroları, su sistemleri, ticaret yolları, sanat atölyeleri, darphanesi ve şehir planlamasındaki eşsiz özelliği ile döneminin dünyadaki en büyük 4. metropol kenti Nicomedia'dan Selçuklu, Osmanlı dönemleri ve erken Cumhuriyet dönemine uzanan serüveninde tarih kokan bir yolculuğa çıkarıyoruz.

Bugüne kadar, İzmit Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, 24 Kasım Anadolu Lisesi, Cahit Elginkan Lisesi ve TED Koleji'nde gerçekleştirdiğimiz "Liselerde Astakoz'dan İzmit'e Kent Tarihi Sunumları"mızda genç arkadaşlarımızı kent tarihiyle buluşturmaya devam ediyoruz. 

 

 

Facebook Etkinlik Albümü