• 2. İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali

  Geçtiğimiz yıl 15-17 Ağustos tarihlerinde "Deprem" temalı olarak ilkini düzenlediğimiz "İzmit Uluslararası Kısa Film Festivali(IISFF)"nin ikincisini bu yıl 2-4 Ekim 2019 tarihleri arasında İzmit/Türkiye’de düzenlenecektir. Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği tarafından düzenlenen ve İzmit Belediyesi tarafından desteklenen festivalde siz değerli yönetmen ve yapımcıları festivalimizde görmekten büyük mutluluk duyarız.  Günümüzde sanayi kenti olarak bilinen İzmit kentinde, sinemaseverlerin keyifle izleyecekleri bir kısa film festivali geleneği oluşturmayı, gençlerin sanatsal duyarlılıklarının gelişimine katkıda bulunmayı ve amatör yada profesyonel kısa film Devamını oku
 • 1

Başkan'ın Mesajı - 2014

Değerli Üyelerimiz,

Her geçen gün artan bir istek ve tutkuyla “Dünya tarihi için

önemli bir yerdir…!” diyerek yola çıktığımız İzmit’imizi yurtiçinde ve yurtdışında tanıtmaya ve temsil etmeye devam ediyoruz.

Art Nicomedia Derneği olarak, kuruluşumuzdan bugüne kadar geçirdiğimiz dolu dolu 2 yıla baktığımda, herhangi bir sivil toplum örgütü tarafından bu kentte daha önce gerçekleştirilmemiş, hayal etmesi bile zor bir çok önemli proje ve etkinliğe imza attığımızı görüyorum.

Projelerimize, tarih ve kültür turizmi kenti olma yolunda önemli mesafeler kateden kentimizin, uluslararası çapta tanıtım materyallerini Türkçe ve İngilizce versiyonlarıyla hazırlayarak başladık. Bir kent olarak yaklaşık 2.300 yıllık aralıksız bir geçmişe sahip olan ve birçok medeniyete evsahipliği yapmış kentimizde özellikle Roma, Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemlerine ait birçok tarihi yapı ve alan bulunuyor. Ancak, bu yerlerin tanıtımı konusunda ülkemiz ortalamasının altında yer alıyoruz. Bu anlamda, çorbada bizim de tuzumuz olsun diyerek farklı içerikli yeni kent tanıtım materyalleri oluşturmaya devam edeceğiz.

Dünya tarihinde önemli bir yere sahip kentimizin bu özelliklerini kentdaşlarımıza aktarmaya çalıştığımız ve 5 ayrı tema ve oturumda gerçekleştirdiğimiz “Nicomedia Tarihi” sunumlarımızın içeriğini yeniyerek "Astakoz'dan İzmit'e" adını verdiğimiz yeni sunum konseptimizde,  Nicomedia'dan Osmanlı dönemi ve erken Cumhuriyet dönemine uzanan serüveninde tarih kokan bir yolculuk katılımcılarımızı bekliyor olacak.

Geride bıraktığımız ilk 2 yılımızda uluslararası proje ortaklarımızla birlikte Avusturya, İtalya, Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Yunanistan ve Makedonya’da çeşitli uluslararası etkinliğe katıldık. Bu anlamda İzmit’in en prodaktif derneği olduğumuzu rahatlıkla söylebilirim. Bunun yanında, biz de kentimizde “Hoşgörü Kenti İzmit 2012” ve “Balkan Müzikleri Hoşgörü Kenti İzmit’te Buluşuyor” etkinliklerini gerçekleşitirip yurtdışından kentimize gelen misafirlerimizi ağırladık.

Kentin en aktif kültür ve sanat derneklerinden biri olarak kültür & sanat etkinliklerinde de  boş durmadık. İzmit' te faaliyet gösteren amatör sanatçı ve güzel sanatlar bölümü öğrencilerinin çalışmalarına destek olmak, İzmit temalı olmak kaydıyla sanatsal projeler gerçekleştirmek amacıyla oluşturduğumuz "AND Amatör Sanatçılar Kulübü" kapsamında 3 kısa film, "Antik Nicomedia İllüstrasyonları" sergisi, Slovakya'da geleneksel el sanatları sergilerini sanatçılarımızla birlikte gerçekleştirdik. İkisi yurtdışında olmak üzere 7 farklı etkinlikte “Geçmişten Günümüze İzmit Fotoğraf Sergisi” açtık. Geleneksel hale getireceğimiz “Art Nicomedia Fotoğraf Yarışması”nın ilkini başarıyla gerçekleştirdik.

İçinde bulunduğumuz 2014 yılı için planladığımız, yerel ve uluslararası proje ortaklarımızlarla birlikte altyapı çalışmaları devam eden 21 proje ve etkinlik üzerinde çalışıyoruz. Bu projelerin bazıları geçtiğimiz 2 yılda hayata geçirdiğimiz projelerin devamı ve bu seneye uyarlayacağımız yenilenmiş versiyonları olacak. Bunun yanında bu yıl ilk defa gerçekleştireceğimiz “AND Kısa Film Günleri”, “İzmit Tarihi ve Turistik Yerler Haritası”, “İzmit Türküsü & Video Klibi”, “Hayat Devam Ediyor Kolaj Sergisi”, “Visit İzmit Kent Portalı”, “İzmit’in Düşman İşgalinden Kurtuluş Belgeseli”, “1. Art Nicomedia Yılın En'leri Ödül Töreni” projelerini hayata geçireceğiz. Ayrıca, AB ve ajans proje başvurularımızı Nisan ayı sonuna kadar tamamlayıp onay sonucuna göre ilave projeler gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Bu yıl yaşayacağımız önemli değişiklik de Mayıs içerisinde yapacağımız “Art Nicomedia Derneği 2. Olağan Kongresi” olacak. 3 yıl süreyle göreve gelecek yeni yönetim kurulumuz ve diğer organlarımızla birlikte yeni ufuklara yelken açacağız.

Son olarak, Art Nicomedia Derneği olarak “Hayal et, planla, uygula ve tadını çıkart” felsefesiyle İzmit’imize “kültür, sanat ve turizm kenti” kimliğinin kazandırılmasına, gerçekleştireceğimiz yerel ve uluslararası projeler ile destek olmaya devam edeceğiz.

 

En derin saygılarımla,

 

Akın Ülkü Sevinç

Art Nicomedia Derneği Başkanı

Başkan'ın mesajı

 • Başkan'ın Mesajı - 2018 +

  Değerli Üyelerimiz, İzmit'e kültür,sanat ve turizm kenti kimliğinin kazandırılmasına, ulusal ve uluslararası kültür, sanat ve kent tanıtım projeleri düzenleyerek katkıda Devamını oku
 • Başkan'ın Mesajı - 2017 +

  Değerli Üyelerimiz, Özellikle son bir yılda toplumsal huzurumuzu bozmaya, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve ulusal egemenliğimize yönelik tarihte eşi benzeri görülmemiş Devamını oku
 • Başkan'ın Mesajı - 2016 +

  Değerli Üyelerimiz, Sivil toplum örgütlerinin gelişim süreci insan hayatıyla büyük benzerlikler taşır. 5. yaşımızda, kentin en çalışkan kültür ve sanat Devamını oku
 • Başkan'ın Mesajı - 2015 +

  Değerli Üyelerimiz, Bir kent düşünün, 450 civarında Kültür Bakanlığı tarafından tescillenerek koruma altına alınan kültür varlığına sahip olsun ama sanayi Devamını oku
 • Başkan'ın Mesajı - 2014 +

  Değerli Üyelerimiz, Her geçen gün artan bir istek ve tutkuyla “Dünya tarihi için Devamını oku
 • 1
 • 2

Sponsorlar